fbpx
Jak przyśpieszyć ładowanie strony WordPress (wskazówki)

5 min

Spis treści
Chcesz pozyskać klientów?

Już w 1 miesiącu współpracy zobaczysz efekty ! Zadzwoń do nas i porozmawiajmy o skutecznym marketingu internetowym.

Jesteśmy
Partnerem Google
Posiadamy
certyfikat HubSpot

Posiadasz stronę internetową, ale nie jesteś zadowolony z szybkości jej ładowania? Dodatkowo w narzędziach analitycznych widzisz wysoki współczynnik odrzuceń strony. Wszystko wskazuje na to, że twoja strona ładuje się zbyt wolno. Jak skutecznie przyspieszyć swoją wizytówkę w Internecie, aby zwiększyć jej skuteczność ?

Dlaczego szybkość ładowania jest ważna?

Jeśli poważnie myślisz o pozycji swojej strony w Google musisz wziąć pod wzgląd szybkość jej ładownia. Jest to ważne zarówno z perspektywy użytkownika, który odwiedza stronę, ale też algorytmu wyszukiwarki Google. Użytkownicy stron oczekują, że otrzymają poszukiwane informacje jak najszybciej, a jednym z czynników, który ma wpływ na pozycje strony w Google jest szybkość jej ładowania.

Według Google połowa użytkowników rezygnuje z wyświetlenia strony www, jeżeli czas ładowania przekracza 3 sekundy. Sprawdź jak Google ocenia szybkość ładowania Twojej strony i podejmij odpowiednie kroki optymalizacji.

Wolne ładowanie również przyczynia się do spadku zaufania domeny, niskiej konwersji oraz utraty potencjalnych klientów. Jeśli zależy Ci na budowaniu widoczności w Internecie oraz chcesz budować wizerunek profesjonalnej firmy to musisz zadbać o ten fundament.

Gdzie sprawdzić prędkość ładowania?

W Internecie jest sporo narzędzi testujących strony internetowe. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych.

 

1. PageSpeed Insights

Narzędzie testujące prosto od Googla, które musi znać każdy właściciel strony internetowej. Jedno z nielicznych narzędzi które sprawdza wynik na urządzeniach mobilnych oraz komputerach. Podaje on szczegółowe wyniki szybkości oraz podpowiada, co możesz ulepszyć na twojej stronie, aby podwyższyć jej wynik.

 

2. GTMetrix

Jest to narzędzie, które również korzysta z API Lighthouse od Google. Pokazuje wynik szybkości ładowania strony oraz wiele innych informacji t.j. wielkość w MB twojej strony i co na nią wpływa np. zdjęcia, kod JS, CSS.

Jaki powinien być wynik szybkości ładowania strony?

Z badań Google wynika, że połowa użytkowników rezygnuje z przeglądania strony, jeżeli www ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Odbiorcy przyzwyczajeni są do coraz szybszego Internetu i stron, dlatego oczekują takich wyników od każdej witryny w Internecie. Im szybciej tym lepiej, ale rekomendowany czas ładowania to maksymalnie 2s.

Jeśli chodzi o wielkość strony nie powinna przekraczać 2MB. Im mniejsza strona tym szybciej się załaduje. Ale jak pogodzić to w parze z pięknymi zdjęciami, które chciałbyś mieć na swojej stronie? Poradnik dotyczący optymalizacji znajdziesz w dalszej części tego posta.

Jak przyspieszyć stronę internetową WordPress?

Każda strona jest inna, ale po przeanalizowaniu swojej strony odpowiednimi narzędziami możesz poprawić swoje wyniki. My natomiast przedstawiamy jedne z najczęstszych przyczyn wolnego ładowania strony i sposoby na rozwiązanie ich.

 

Zoptymalizuj zdjęcia na stronie

Jedna z najczęstszych przyczyn wolnego ładowania to zdjęcia. Jeśli umieszczasz na stronie zdjęcia bez wcześniejszej optymalizacji to popełniasz duży błąd. Niektóre zdjęcia potrafią ważyć po kilka MB to więcej niż waga większości stron internetowych. Przede wszystkim nie wrzucaj zdjęć o roździelczości większej niż jest to niezbędne.

Optymalizuj zdjęcia do rekomendowanych przez Google formatów t.j. WebP, JPEG. W Internecie jest wiele darmowych narzędzi do optymalizacji zdjęć. Polecamy jedno z nich jakim jest ILoveIMG.

Wystarczy wrzucić zdjęcia które chcesz skompresować, chwilkę poczekać i możesz pobrać swoje zoptymalizowane zdjęcia!

Zaimplementuj cache

Wprowadzenie cache pozwala na zapisywanie plików statycznych takich jak pliki CSS i JS. Jeśli użytkownik wejdzie pierwszy raz na twoją stronę, niektóre pliki jak np. style zapiszą się u niego lokalnie przez co przy następnym wejściu na stronę nie będzie musiał ponownie czekać na pobranie tych plików. W ten sposób czas ładowania będzie szybszy.

Oto kilka najlepszych wtyczek do cache’owania ktore znajdziesz w zakładce pluginów w WordPress. Po zainstalowaniu niektórych z nich wystarczy znaleźć ustawienia cache i je włączyć, ale w większości robi to się automatycznie.

WP Super Cache

W3 Total Cache

WP Fastest Cache

Autoptimize

 

WordPress – wtyczki

Jeśli posiadasz stronę na silniku WordPress ogranicz liczbę wtyczek na stronie. Niektóre wtyczki strasznie wydłużają czas ładowania. Ogranicz się tylko do tych których na prawdę potrzebujesz. Staraj się nie posiadać więcej niż 3-4 wtyczek. Usuń także te których nie używasz.

 

Minifikuj pliki CSS, JS

Pliki stylów lub skrypty można również zoptymalizować, wystarczy je minifikować. Co to znaczy? W wielkim skrócie jest to usunięcie niepotrzbnych spacji, komentarzy i linijek pustego kodu, co pozwoli oszczędzić kilkanaście KB/MB. Możesz to zrobić ręcznie za pomocą narzędzi w Internecie lub jeśli używasz WordPressa możesz pobrać do tego wtyczkę.

Przedstawiamy listę wtyczek których używaliśmy i polecamy:

Autoptimize

WP-Optimize – Cache, Clean, Compress.

Fast Velocity Minify

Hummingbird – Optimize Speed, Enable Cache, Minify CSS & Defer Critical JS

 

Wyeliminuj elementy blokujące renderowanie

Elementy blokujące renderowanie są częstym widokiem w testach narzędzie Lighthouse. Czym one są? Są to elementy kodu lub całego pliku JS/CSS. Powodują one zablokowanie szybszego wyświetlenia twojej strony poprzez niepotrzebne ładowanie skrytpów, które niekoniecznie muszą być załadowane od razu. Jeśli robisz to ręcznie wejdź w swój audyt wyniku i zobacz które skrypty blokują renderowanie. Możesz spróbować poprawić ten wynik wtyczkami na WordPress takimi jak:

Asset CleanUp: Page Speed Booster

Autoptimize

 

WordPress – aktualizacje

Pamiętaj o świeżości oprogramowania swojej strony. Staraj się aktualizować WordPressa do najnowszych wersji. Nowe aktualizacje często zawierają nowe poprawki zabezpieczeń oraz optymalizacji i nowych funkcji. Aby sprawdzić dostępne aktualizacje wejdź w panel administratora WordPress i zaktualizuj wtyczki, motywy lub samego WordPressa

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że przedstawiliśmy Ci wystarczająco argumentów, dlaczego warto przyśpieszyć swoją stronę internetową. Spróbuj samemu wykonać niektóre z powyższych kroków lub jeśli nie potrafisz zleć to fachowcom.

Udostępnij
Autor
Stanisław Patalewski

Jestem Web Developerem oraz specjalistą do spraw IT w Blue Mint. Swoje doświadczenie zawodowe zacząłem nabywać już od czasów szkolnych, gdzie jako zafascynowany chłopak tworzyłem pierwsze strony w czystym HTMLu poznając przy tym wiele języków programowania t.j. JS, PHP, C#, LUA

Dziś z ogromnym bagażem doświadczenia poznając wiele możliwości technologicznych oraz frameworków tworzę oraz administruję strony Internetowe głównie na WordPress. Doradzam w kwestiach optymalizacji stron, możliwości technologicznych i audytuję strony klientów.