fbpx
Trendy w video marketingu, które powinien znać każdy przedsiębiorca w 2022 roku
Chcesz pozyskać klientów?

Już w 1 miesiącu współpracy zobaczysz efekty ! Zadzwoń do nas i porozmawiajmy o skutecznym marketingu internetowym.

Jesteśmy
Partnerem Google
Posiadamy
certyfikat HubSpot
Materiały wideo są dzisiaj dosłownie wszędzie. Platformy takie jak TikTok, Instagram, Youtube, Google, LinkedIn i Pinterest poszerzają swoje oferty o krótkie formy nagrań i zachęcają swoich użytkowników do wykorzystywania ich potencjału. Według badania przeprowadzonego przez firmę Hubspot wynika, że ponad połowa marketerów (51%) planuje zwiększyć inwestycje w wideo w 2022 roku. Jeśli zastanawiasz się, jak krótkie materiały wideo mogą pomóc twojemu biznesowi – koniecznie  przeczytaj ten artykuł!

Video marketing – czym jest i dlaczego jest tak ważny

Marketing video to strategia, w której wykorzystuje się krótkie lub dłuższe materiały wideo do promowania i informowania odbiorców o oferowanym przez nas produkcie lub usłudze. Pomaga zwiększyć zaangażowanie w kanałach cyfrowych i społecznościowych, edukuje odbiorców i pozwala dotrzeć do nich z wartościowym przekazem.

Korzystanie z video marketingu zyskuje dużą popularność zarówno wśród dużych firm, jak i MŚP. Badanie przeprowadzone przez Renderforest wykazało, że materiały wideo pomogły firmom w rozwoju oraz zwiększyły.

Firmy niezależnie od wielkości coraz częściej wykorzystują filmy wideo do przyciągania, konwertowania i zatrzymywania nowych klientów i odnoszą na tym polu duże sukcesy.

Video marketing w social mediach

Wraz z rozwojem platform takich jak Instagram czy TikTok materiały wideo stają się coraz krótsze i bardziej kreatywne. Nie ma jednak uniwersalnej liczby, która odpowiedziałaby jakiej długości ma być idealne wideo. Przyjmuje się, że optymalny czas trwania to około 1 minuta. Jednak w mediach społecznościowych zdecydowanie królują formaty w okolicach 30 sekund.

TikTok

Tiktok to aplikacja, która bije kolejne rekordy popularności. Można znaleźć tam filmy dotyczące wszystkich możliwych zainteresowań – od sztuczek DIY i samouczków, po gry, muzykę i sport. Często maksymalnie wykorzystywane są narzędzia do edycji materiału tak, aby 15 sekund filmu było jak najbardziej ekscytujące i interesujące dla odbiorcy. Nie ma jednak jednego „właściwego” pomysłu na treści. Tym co liczy się najbardziej jest pomysł i umiejętne wpasowanie się w kontekst i sytuację.

Aby oglądać filmy na Tiktoku nie potrzebujemy konta. Jeśli chcemy jednak wchodzić w interakcje z twórcami, dostosować swój kanał lub tworzyć własne treści musimy założyć bezpłatne konto. W przeciwieństwie do większości konkurentów, TikTok nie wymaga dodawania żadnych informacji do swojego profilu. Użytkownicy mają ponad to pełną kontrolę nad swoimi treściami. Montaż wideo jest bardzo łatwy, a wszystkie narzędzia do edycji są bezpłatne.

Instagram Reels

Instagram Reels to funkcja dostępna na platformie Instagram, która pozwala tworzyć i udostępniać krótkie, angażujące filmy, które — w przeciwieństwie do Instagram Stories — nie znikają po 24 godzinach. Podobnie jak na TikToku, Reelsy oferują zestaw narzędzi do edycji, które pozwalają użytkownikom tworzyć wciągające i zabawne nagrania wideo. Rolki mogą zawierać wiele klipów wideo, filtrów, podpisów, interaktywne tła, naklejki itp.

Istota Instagram Reels i TikToka jest taka sama: zapewnienie użytkownikom kreatywnej przestrzeni do tworzenia i udostępniania krótkich filmów. Z tego co wiadomo, algorytm Instagram Reels promuje filmy, które:

Video marketing a reklama – pomysły kreacje

Przy odrobinie planowania i dozie kreatywności każdy może tworzyć filmy, które zainteresują szerokie grono odbiorców. W naszej agencji tworzenie materiałów wideo jest jedną z głównych rekomendacji od ponad 3 lat! Widzimy bowiem, że ta strategia z roku na rok przynosi coraz lepsze efekty i potrafi sprawić, że marka zaczyna rozwijać się w zawrotnym tempie.

Oto kilka pomysłów na to, jak wykorzystać materiały wideo w biznesie!

  • Wideo od influencerów

Marki od lat wykorzystują influencer marketing – to nic nowego. Jednak coraz więcej marek używa influencerów także w krótkich materiałach wideo. Zatrudnienie influencera do promocji produktu, może przyczynić się nie tylko do wzrostu popularności marki, ale także do generowania konwersji. Ponieważ krótkie treści dobrze nadają się do reklamy natywnej, marki mogą tworzyć filmy, które z większym prawdopodobieństwem generują konwersje.

  • Zapowiedź produktu

Przeciętna reklama produktu, którą widzimy zwykle trwa od sześciu do 60 sekund. Jest to również średnia długość krótkiego filmu. Z tego powodu marki mogą wykorzystywać krótkie materiały wideo do organicznej promocji swoich produktów. Może to być niezwykle skuteczny i efektywny sposób, ponieważ nie wymaga dużego budżetu i buduje oczekiwanie wokół marki.

  • User Generated Content

Konsumenci na ogół uwielbiają User Generated Content (materiały stworzone przez użytkowników). W rzeczywistości wpływa on na ich decyzje zakupowe bardziej, niż treści generowane przez markę lub influencerów. Udostępnianie na swoich platformach materiałów stworzonych przez fanów/odbiorców marki daje możliwość zbudowania trwałej i wartościowej relacji z konsumentami.

  • Wideo „zza kulis”

Konsumenci poszukują w markach autentyczności i przejrzystości. W przypadku krótkich filmów mamy tylko kilka sekund na nawiązanie kontaktu z odbiorcami. Jak zrobić to najprościej? Nie ma idealnych rozwiązań czy złotej reguły zapewniającej sukces, ale konsumenci czują się bardziej związani z markami, które pokazują ludzi stojących za brandem. W jednym z badań Sprout Social 70% konsumentów stwierdziło, że czują się bardziej związani z markami, których dyrektor generalny jest aktywny na platformach społecznościowych.

Inspiracja na post: https://blog.hubspot.com/marketing/short-form-video-trends

Udostępnij
Autor
Piotr Podbielski

Jestem certyfikowanym ekspertem Digital Marketing Institute, Google, HubSpot. Pomagam firmom (między innymi: Energa, Esotiq, Unique Cars) w pozyskiwaniu nowych klientów przez Internet oraz w budowaniu strategii digital marketingu.

W 2018 roku miałem okazje szkolić się u boku Dennis’a Yu, marketera, który w Stanach Zjednoczonych realizuje kampanie m.in dla Golden State Warriors, Nike i American Airlines i od tego czasu mam okazje realizować kampanie w oparciu o jego strategie.